Jak wygląda dzień przedstawiciela handlowego


Przedstawiciel handlowy to osoba, która jest odpowiedzialna za promocję produktów danej firmy. Osoba pracująca na tym stanowisku musi być mobilna, ponieważ powinna utrzymywać bezpośredni kontakt z klientami. Zawód przedstawiciela handlowego w dużej mierze opiera się na samodzielności.

Dzień przedstawiciela handlowego - jak to naprawdę wygląda?

Zadaniem przedstawiciela handlowego jest wyszukiwanie potencjalnych klientów, opracowywanie odpowiedniej strategii, dzięki której ich przyciągnie, organizacja trasy i określenie czasu potrzebnego na podróż do klientów. Większość handlowców właśnie w ten sposób rozpoczyna swój dzień. Dokładne zaplanowanie każdej czynności jest bardzo ważne w tym zawodzie. Każdy z nich może oczywiście liczyć na merytoryczne wsparcie firmy, dla której pracuje. Menadżerowie firm wyznaczają cele motywacyjne i określają niestandardowe warunki pracy z kluczowymi klientami.

Klientów zwykle można podzielić na dwie grupy:

  • Aktualni, już pozyskani.
  • Nowi, potencjalni klienci.

W przypadku znanych klientów zadaniem handlowca jest utrzymywanie dobrych relacji i dbanie o to, aby klient był zadowolony i nie zrezygnował ze współpracy. Przedstawiciel handlowy powinien być dobrym obserwatorem, ponieważ musi odpowiednio reagować na sygnały od klientów. Dzień handlowca upływa na kontaktowaniu się z klientami oraz na spotkaniach.

Podczas dnia w pracy, pomiędzy spotkaniami ze stałymi klientami, przedstawiciel handlowy musi znaleźć czas na pozyskanie nowych. Jest to bardzo ważne i jednocześnie niezwykle trudne. Pracodawcy często układają specjalne plany, które wyznaczają, ilu nowych klientów handlowiec musi pozyskać. Jeśli nie uda mu się zrealizować ich w określonym czasie, może zostać zwolniony. Jeśli jednak jest aktywny i dobrze się sprawuje, to z kolei może liczyć na otrzymanie atrakcyjnych prowizji pieniężnych. Wyjątkowo trudne jest przejęcie klienta, który od dawna korzysta z usług konkurencyjnej firmy. Czasami jednak udaje się to zrobić, zwłaszcza jeśli handlowiec wyłapie moment, w którym klient jest chwilowo niezadowolony z usług obecnego dostawcy.

Na koniec należy wspomnieć o tym, że taka praca wiąże się z koniecznością ciągłego przemieszczania oraz dziesiątkami godzin spędzonych w samochodzie, co wymaga koncentracji i uwagi. Handlowcy zatrudnieni w dużych miastach bardzo często przebywają poza domem pięć dni w tygodniu i nocują w hotelach, a większość czasu spędzają w trasie. W wielu przypadkach ich praca nie kończy się w ciągu dnia, ponieważ negocjacje z klientami odbywają się również w późnych godzinach wieczornych. Jest to zatem spore obciążenie dla życia prywatnego i rodzinnego.

Jak to wszystko zorganizować ?

Praca przedstawiciela handlowego nie jest łatwa. Osoba podejmująca pracę na tym stanowisku musi być naprawdę dobrze zorganizowana i odporna na stres. Czasem warto jednak skorzystać z fachowej pomocy, którą można uzyskać tutaj .  Oferujemy narzędzie organizacyjne przeznaczone dla handlowców oraz działów sprzedaży. Z nami te zabiegane dni staną się prostsze!